طبق آمار هر درخت پسته می‌تواند به اندازه یک بشکه نفت سود دهی داشته باشد، به همین دلیل می‌تواند یکی از  بزرگترین ابزارهای سیاست مداران ما برای قطع وابستگی به نفت باشد.

مصطفی شبان در گفتگو با دبیرخانه جشنواره فیلم کوتاه در معرفی خود چنین گفت: من فارغ التحصیل رشته کارگردانی از دانشگاه صدا و سیما و کارگردان صدا و سیمای اراک بودم. در حوزه مستند آثار برجسته ای در شبکه های ملی ایران ،سیمای جوان و جشنواره داخلی و خارجی داشته‌ام و جوایز ویژه‌ای نیز دریافت نموده ام.

وی به داستان مستند “دشت آدمخوار”  اشاره نمود و افزود: این مستند درباره جوانی است که برخلاف باور عمومی مردم منطقه که این دشت را بدون کشت و زرع می‌دانستند، این جوان به کشت پسته می‌پردازد و سالیان بعد این دشت به دریایی از پسته تبدیل می‌شود و با صبر و پشتکار این جوان بعد از سه دهه تبدیل به بزرگترین صادر کننده پسته ارگانیک در دنیا می‌شود. در باور مردم منطقه این دشت به دشت آدمخوار معروف بود و اسم این مستند برحسب همین باور انتخاب شده است.

شبان در ادامه به مشکلات مهم ساخت این مستند پرداخت و گفت: از جمله مشکلات مهم در این مستند، دور بودن سوژه نسبت به من بود و نظارتم به اقداماتی که انجام میداد کم شده بود. همچنین این اتفاق برای سوژه من افتاده بود و روند موفقیت را طی کرده بود و باید قصه ای از گذشته را نیز تهیه می‌کردم.

وی از مهمترین انگیزه خود در این مستند به سخنان رهبری در سال  95 و رفع مشکلات اقتصادی مردم تاکید کرد و ادامه داد: با توجه به مشکلات مردم و فضای اقتصادی نا مناسب، امید در جامعه و جوانان کم شده است. من با توجه به دستورات رهبری و مشکلات اقتصادی، سعی بر این داشته‌ام با این مستند نور امیدی در جامعه و جوانان نشان دهم، که با صبر و پشتکار می‌توان موفق شد. همچنین سوژه از شرایط بسیار سختی عبور کرده است و با تلاش و صبوری توانست موفق بشوند.

شبان به نحوه کشت و برداشت درخت پسته اشاره کرد و آن‌را بهترین ابزار برای قطع وابستگی به نفت دانست و گفت: درخت پسته نماد صبوری است و زمانی که به بار می‌نشید تا سه سده می‌تواند محصول بدهد. طبق آمار هر درخت پسته می‌تواند به اندازه یک بشکه نفت سود دهی داشته باشد، به همین دلیل می‌تواند یکی از بزرگترین ابزارهای سیاست مداران ما برای قطع وابستگی به نفت باشد.

مصطفی شبان در پایان به توسعه اقتصادی در جامعه تاکید کرد و آن را مسلزم توسعه فرهنگی و اندیشه جامعه دانست و مهمترین ابزار این توسعه، افزایش فیلم مستند و اختصاص بودجه مناسب به کارگردانان مستند است و از شبکه ایران کالا خواست: شبکه ایران کالا می‌تواند رابط خوبی بین کارگردانان مستند ساز و اسپانسرها و بازرگانان باشد و مشکلات مالی مستندسازان را رفع کند. این شبکه می‌تواند بخش جدا گانه‌ای را برای حمایت از مستند سازان قرار بدهد. همچنین شبکه ایران کالا، امکان و شرایط پخش گسترده و مدت دار را برای آثار مستند در نظر بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه