برای تولید مستند مدیران فرهنگی نقش آفرین هستند. درایت مدیران فرهنگی بسیار مهم است و باید بتواند موقعیت درست را بسنجد و شرایط را برای تولید آثار ایجاد کنند.

امیر نصیری مستند ساز و کارشناس کارگردانی سینما، در گفتگو با دبیرخانه فیلم کوتاه، از دو دهه فعالیت‌های حرفه ای خود در حوزه تدوین، دستیارکارگردانی و مستند سازی سخن گفت.

وی در ادامه به ساختار دو اثر راه یافته به جشنواره اشاره کرد و گفت: مستند “حاصل فصل من” و ” از صفر تا صد”  در حوزه اقتصاد، اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی قرار می‌گیرند. با نقل قول اطرافیان با سوژه آشنا شدیم و با تحقیقاتی که انجام شد به این نتیجه رسیدیم که قابلییت ساخت مستند را دارد. در ادامه با توجه به بضاعت زمانی و مالی توانستیم موضوع آن را نمایشی کنیم. تمام اتفاقات گذشته را بازسازی کردیم تا برای مخاطب تداعی شود، سوژه را درک کند و با او همزاد پنداری کند.

نصیری به نقش مدیران فرهنگی در ساخت مستند تاکید کرد و افزود: برای تولید مستند مدیران فرهنگی نقش آفرین هستند. درایت مدیران فرهنگی بسیار مهم است و باید بتواند موقعیت درست را بسنجد و شرایط را برای تولید آثار ایجاد کنند.

وی از مشکلات و چالش های خود در این دو مستند گفت: در روند تولید از آثار مستند حمایت مالی نمی‌شود و مستندسازان دغدغه‌های اقتصادی برای ساخت یک اثر با کیفیت را دارند.همچنین موضوع بعدی همراه کردن سوژه با مستند ساز است.

نصیری مهمترین عامل برای تولید یک اثر ارزشمند، دغدغه‌ی کارگردان دانست و ادامه داد: به صورت کلی تازمانی که کارگردان با موضوع درگیر نشود و دغدغه‌ی آن را نداشته باشد نمی‌تواند یک اثر خوب را تولید کند. من با ایم موضوعات رفیق بودم و بازتاب آن در فیلم مشاهده می‌کنید.  مستند “حاصل فصل من” و “از صفر تا صد” دغدغه اصلی من بود و تلاشم بر این بود تا با ابزاری که در دست داشتم، بتوانم تحولی در این زمینه ایجاد کنم.

وی گفت:فیلم سازان و مستند سازان با قلم و دوربینشون می‌توانند حرف بزنند، می‌توانند در تمام نقاط ایران موضوعاتی را به تصویر بکشند که سازنده و بازتاب داشته باشد. همچنین با توجه به شرایط ملتهبی که در جامعه داریم آثار ما باید امید آفرین باشد و روی مخاطب تاثیر مثبت بگذارد. این دو مستند یک کارکتر را نشان میدهد که خودش را باور کرده و با توجه شرایط سختی که داشته با تلاش و پشتکار تواسته به یک موفقیتی برسد.

امیر نصیری در پایان افزود: ضمن تشکر از شبکه ایران کالا درخواست دارم تا از پتانسیل موجود در آثار مستند استفاده و از قشر مستند سازان حمایت کند و از کارگردانان موفق در این حوزه دعوت به همکاری شود. همچنین این جشنواره رویداد خوبیست که توانسته آثار برگزیده را پخش کند، اما باید این چرخه ادامه داشته باشد و قطع نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه