اسماعیل عباسی: انیمیشن “چرخ” در فضای بی‌طرفانه‌ای وجود دارد که تقابل کیفیت کالای ایرانی و کالای خارجی است و نقطه عطف این انیمیشن جاییست کیفیت کالای ایرانی را نشان می‌دهم.

اسماعیل عباسی کارگردان انیمیشن “چرخ” در گفتگو با دبیرخانه جشنواره فیلم کوتاه نقش اول  از علاقه خود به فیلم سازی، نویسندگی و کارگردانی اشاره کرد و گفت : حدودا 6 سال بر حسب علاقه و حرفه‌ای در این حوزه وارد شدم. چندین فیلم کوتاه و انیمیشن کارگردانی کردم، که مهم‌ترین آن‌ها انیمیشن “اشک باران” است که در جشنواره خارجی خوش درخشید. همچنین آخرین اثر “چرخ” بوده که به صورت انفرادی آن را تولید کردم.

وی در ادامه ساختار این انیمیشن را توضیح داد و افزود: انیمیشن “چرخ” با تکنیک سه بعدی  ساخته شده است. فضای کار این انیمیشن سکانس‌های متفاوتی دارد از جمله فضای فانتزی و رئال که از عمد انجام تا یک شکل متفاوتی به کار داده شود.

عباسی درباره موضوع این انیمیشن گفت: در این انیمیشن چرخ دنده‌ای است که بر اثر عوامل و شرایطی از چرخه اصلی بیرون انداخته می‌شود و در نهایت یک عوامل دیگری موفق می‌شود تا آن‌را به چرخه اصلی برگرداند. زمانی که از نمای دورتری نشان داده می‌شود، کشوری است که از چرخ دنده های متفاوتی تشکیل شده است. یعنی اگر یک چرخ دنده از کار بیفتد کار نقص پیدا می‌کند و  جای آن خالی می‌ماند. مخاطب می‌تواند در ذهنیتش تصور کند که جای خالی این چرخ دنده چه می‌تواند باشد .

وی در ادامه افزود: البته این انیمیشن در فضای بی‌طرفانه‌ای وجود دارد که تقابل کیفیت کالای ایرانی و کالای خارجی است و نقطه عطف این انیمیشن جاییست کیفیت کالای ایرانی را نشان می‌دهم.

عباسی در ادامه به مشکلات و چالش های ساخت این انیمشن اشاره کرد و گفت: از آنجایی که بدون بودجه و خود جوش و تنها بر حسب علاقه ساخته شده است که البته مشکلات مالی نیز وجود داشته است. و تمام تلاشم این بود کار تلویزیونی باشد و مخاطب از دیدن آن لذت ببرد.

وی مهمترین دغدغه خود را کیفیت کالای ایرانی خواند و افزود: که از مدتها قبل این ایده به وجود آمده بود و این جشنواره جرقه ای برای ساخت این انیمیشن شد.

اسماعیل عباسی در پایان گفت: این جشنواره تلویزیونی است و مخاطبان زیادی دارد اما به صورت مقطعی است و آثار نیز به صورت مقطعی از شبکه نشان داده می‌شود که بهتر است به صورت مداوم آثار پخش شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه