علی شهابی نژاد: با توجه به این که یک فیلم ساز هستم سعی بر این دارم، تا کارهای تولیدی به زندگی اشخاص نزدیک بشوم و فیلم‌هایی که برگرفته بخشی از زندگی افراد باشد بسازم و از کارهای شعاری و سفارشی فاصله بگیرم.

علی شهابی‌نژاد کارگردان مستند “بهمنشیر” و “دستان” در مصاحبه با دبیرخانه جشنواره فیلم کوتاه نقش اول در معرفی خود گفت: نزدیک به دو دهه در حوزه تدوین و کارگردان  تلویزیون آبادان فعالیت دارم و  بیش از 50 فیلم مستند، 12 فیلم داستانی و مجموع تلویزیونی ساخته‌ام. این آثار با موضوعات اجتماعی اقوام، آداب و روسوم و همچنین نقش مردم در فرآیند تولید اشتغال زایی و درآمد زایی است.

وی در ادامه به موضوع مستند دستان اشاره کرد و افزود: دستان موضوع بانوانی در روستاهای اطراف آبادان است که با استفاده از برگ درخت خرما محصولات صنایع دستی را تولید می‌کنند، مانند: سبد، حصیر و غیره. این افراد صورت کارگاهی در منازل یا کارگاه‌های کوچک فعالیت کرده و در بازار عرضه می‌کنند.

شهابی نژاد در ادامه درباره مستند “بهمنشیر” گفت: این مستند از تولیدات شبکه آبادان است و معرفی یکی از رودخانه های از اطراف آبادان به اسم “روخانه بهمنشیر” است. این رودخانه موقعیت مناسبی را جهت تولید و اشتغالزایی برای افراد حاشیه این رودخانه ایجاد کرده، از جمله ماهیگیری، برداشت خرما یا نخل کشی،کشتی سازی یا لنچ سازی. این رودخانه بواسطه حضور در حاشیه آبادان و دسترسی های زیست محیطی، یکی از سوژه هایی‌ست که مردم با آشنا هستند و  از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی از انگیزه و دغدغه‌های خود در ساخت مستند نام برد و ادامه داد: با توجه به این که یک فیلم ساز هستم سعی بر این دارم، تا کارهای تولیدی به زندگی اشخاص نزدیک بشوم و فیلم‌هایی که برگرفته بخشی از زندگی افراد باشد بسازم و از کارهای شعاری و سفارشی فاصله بگیرم. در این فیلم‌ها درباره آداب رسوم و رفتارها و چگونگی فعالیت مردم هرمنطقه با شرایط موجود است، به طور مثال؛ با توجه به شرایط آب و هوایی و وجود درخت نخل در آبادان، مردم چگونه از این شرایط استفاده بهینه می‌کنند؟ همچنین سعی بر این دارم سوژه هایی را انتخاب کنم که با پشتکار و امید روی پای خود ایستاده‌اند و موفق شدند.

شهابی نژاد در پایان گفت: جشنواره نقش اول ایده خوبی است و به عنوان فیلم‌ساز از این جشنواره استقبال می‌کنم. امید است این جشنواره به صورت ملی باشد و افراد و فیلم‌سازان بیشتری در این جشنواره حضور پیدا کنند تا بتواند جشنواره شاخصی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه